Za příjem televize platí 41 procent lidí, v průměru 382 korun

Za příjem televizního signálu nad rámec běžných koncesionářských poplatků platí 41 procent lidí. Jejich průměrná platba je 382 Kč, necelá čtvrtina lidí se měsíčně vejde do 200 Kč. Vyplývá to z průzkumu agentury IBRS pro společnost Digital Broadcasting. 

Nejčastěji se poplatek za nejrůznější balíčky TV kanálů na satelitu nebo v kabelové televizi pohybuje v rozmezí 201 až 400 korun, což uvedly dvě pětiny dotázaných. Poplatek od 401 do 600 korun potvrdila víc než čtvrtina lidí a nad 600 korun asi desetina respondentů. Nejnižší částku do 200 korun měsíčně hradí 23,4 procenta lidí. 
    
"V těchto případech jde o základní balíčky služeb, které zahrnují volně šířené programy. I když jde jen o stokoruny měsíčně, často je to zbytečný výdaj. V DVB-T jsou tyto programy dostupné zdarma, nebo jen s minimální jednorázovou investicí do lepšího nastavení televizní antény. Řada rodin má dnes napjaté rozpočty a tady se nabízí snadná úspora," uvedl Pařízek. Koncesionářský poplatek činí u televize 135 Kč a rozhlasu 45 Kč za měsíc. 
    
K příjmu pozemního televizního signálu 55 procent dotázaných používá individuální anténu, zbytek má televize naladěnou pomocí společné televizní antény (STA). Televizi s vysokým rozlišením má necelá polovina lidí, přičemž její vlastnictví častěji uvádějí muži, respondenti do 49 let, lidé s příjmy nad 25.000 Kč a vysokoškoláci. Průzkum také ukázal, že 71 procent respondentů ví o televizních kanálech ve vysokém rozlišení a 41 procent je ve vysokém rozlišení sleduje. 
    
Průzkum se uskutečnil letos v září na vzorku 1000 respondentů z celé ČR. Digital Broadcasting podnikatele Radima Pařízka provozuje pozemní televizní multiplex 4. 
 
zdroj: ČTK