Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 92 opozičních poslanců, nutných by bylo nejméně 101 hlasů. Vládu podpořilo 97 poslanců. Zbylých 11 nebylo přítomno. Byli mezi nimi z koaličních poslanců i předseda TOP 09 a vicepremiér Karel Schwarzenberg nebo poslankyně ODS Ivana Weberová. Opozice postrádala například národního socialistu Jiřího Šlégra.
Proti nedůvěře hlasovali přítomní poslanci vládních stran ODS, TOP 09/STAN a LIDEM. Připojili se k nim například nezařazení Michal Doktor (Jihočeši 2012, dříve ODS), Pavel Bém a Josef Dobeš (dříve VV). Z nezařazených poslanců naopak chyběl Milan Šťovíček (dříve VV), který vládu jinak podporuje. Na hlasování nebyli ani odsouzený Roman Pekárek (dříve ODS) a vazebně stíhaný David Rath (dříve ČSSD).
Sněmovna už nehlasovala o návrhu místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka, kterým by vyslovila "zásadní nesouhlas" se spornou částí amnestie o zastavení stíhání. Poslanci především hlasy koalice rozhodli o tom, že doprovodná usnesení nejsou při hlasování o nedůvěře přípustná.
Premiér Nečas poděkoval poslancům, kteří jeho vládu podpořili. "Nejpravděpodobnějším plánem 'B' by bylo v tuto chvíli předání moci vládě sociální demokracie a komunistů v předčasných volbách. To je luxus, který si tato země v současné době nemůže dovolit," uvedl v prohlášení.
Předseda klubu TOP 09/STAN Petr Gazdík označil za pokrytecké, že Klaus dnes navzdory výzvě vlády nepřišel mezi poslance. Odmítl, že by postoj poslanců jeho strany byl schizofrenní, když nejprve amnestii zkritizovali a pak hlasovali pro vládu. Argumentoval tím, že kdyby Sněmovna vládě vyslovila nedůvěru, dala by prezidentovi pravomoc jmenovat nového premiéra. "Jestli opozice opravdu Václavu Klausovi po udělení amnestie chtěla dát toto právo, to považujeme za schizofrenní, ne náš postoj," řekl Gazdík ČTK a Českému rozhlasu.
Podle ČSSD byla vystoupení členů vládní koalice v rozpravě "festivalem alibismu a pokrytectví". "Zcela alibisticky se zachoval jak předseda vlády Petr Nečas, tak ministr spravedlnosti (Pavel) Blažek, kteří odmítli převzít odpovědnost za rozsah amnestie," řekl novinářům lídr sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Předseda vlády by podle něj měl vysvětlit detaily vzniku prezidentské amnestie. "Premiér měl dostatek možností, aby zabránil této ostudné podobě amnestie," dodal Sobotka.
Hlasování předcházela debata, která trvala zhruba devět hodin. Opozice v ní kritizovala nejen amnestii, kterou Nečas podepsal, ale tradičně také další vládní kroky. Zmiňovala třeba církevní restituce nebo zvyšování daně z přidané hodnoty.
Ke kritikům amnestie a postupu při jejím vyhlášení se přidala i koaliční TOP 09/STAN. Vadilo jí, že Nečas amnestii podepsal bez konzultace s kabinetem. Schwarzenberg kvůli tomu na znamení nesouhlasu opustil jednání dolní komory. Někteří opoziční poslanci ale tvrzení, že ministři o ničem nevěděli, zpochybňovali. Vicepremiérův krok přičítali prezidentské kampani.
zdroj: ČTK