"Od nového roku by Česká republika měla mít dvě snížené sazby daně z přidané hodnoty," uvedl Sobotka. Návrh ale ještě bude muset schválit Sněmovna, Senát a podepsat prezident republiky. Součástí novely je i zrušení sjednocené daně z přidané hodnoty na 17,5 procenta od roku 2016. Důvodem je podle premiéra snaha zabránit zvýšení daně na potraviny a další sociálně citlivé položky, u kterých by DPH musela vzrůst o 2,5 procentního bodu.
Součástí daňového balíčku, který dnes schválila vláda, je i návrat slevy na dani pro pracující důchodce, zvýšení slev na dani za druhé a třetí dítě a dvoumilionový strop pro daňové paušály pro živnostníky. Zároveň vláda podpořila zavedení porodného pro druhé dítě, které by mělo dosahovat 10.000 korun.
Pozitivním dopadem, a tedy i důvodem pro zavedení druhé snížené sazby má být podle ministerstva financí předpokládané snížení cen těchto výrobků pro koncového spotřebitele. Podle partnera v poradenské společnosti KPMG Petra Tomana však není jisté, zda se změna sazby v cenách projeví. "Zvýšení počtu sazeb bude pro plátce znamenat větší komplikaci související se zařazením vybraných položek do správné sazby," dodal Toman. Připomněl, že návrh novely přináší také zavedení dalšího výkazu, který bude podáván společně s přiznáním k DPH.
Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že zavedením snížené sazby vláda pomáhá rodinám s dětmi, seniorům a nemocným lidem. "Ti byli v roce 2012 poškození nespravedlivým rozhodnutím Nečasovy vlády, která DPH ve jménu škrtací politiky bez ohledu na důsledky a dopady na občany zvýšila. Jsem rád, že se nové vládě podařilo v krátké době toto nespravedlivé rozhodnutí napravit a významně pomoci sociálně ohroženým skupinám obyvatel," uvedl Sobotka. Snížením DPH na knihy podle něj vláda zároveň významně podpoří oblast vzdělávání a školství.
Snížení daňového zatížení na knihy, léky a nenahraditelnou dětskou výživu připraví podle finančního resortu státní rozpočet zhruba o 2,9 miliardy korun, přičemž největší dopad do výběru daně bude mít snížení sazby u léčiv.
Vláda schválila slevy na dani pro pracující důchodce
Vláda dnes schválila návrh na slevu na dani pro pracující důchodce a na zvýšení slev za druhé a třetí dítě o 200 a 300 korun měsíčně. Zavést chce rovněž dvoumilionový strop u daňových paušálů pro živnostníky. Změny musí ještě schválit Parlament.
"Rušíme tím daňový balíček, který kdysi protlačila Parlamentem Nečasova vláda. Znamenal zvýšení daňového zatížení pro celou řadu občanů včetně zaměstnanců," uvedl Sobotka. Slevy na dani pro důchodce a zvýšení slev pro děti vyplývají z koaliční dohody. Pracující důchodci si pak budou moci podle normy od příštího roku opět činit nárok na slevu 24.840 Kč ročně.
V případě slev na děti je dnes možné na každé dítě odečíst z daní 13.404 Kč ročně, tedy 1117 Kč měsíčně. Například koaliční lidovci požadují další růst slevy až na druhé dítě o 500 korun a na třetí a každé další o 900 korun v roce 2017. Ministerstvo financí k tomu ovšem uvedlo, že tento návrh bude možné zapracovat až do další novely zákona o dani z příjmů, jejíž účinnost chystá od roku 2016.
Pro živnostníky se podle návrhu nemají měnit procenta pro výpočet daňových paušálů, změna pouze stanovuje maximální částku, kterou lze v rámci výdajových paušálů uplatnit, uvedl Sobotka. To se týká paušálů ve výši 60 i 80 procent.
Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka ale ještě není diskuse kolem výdajových paušálů definitivně uzavřená. Lidovci podle něj dnes nechtěli blokovat dnešní jednání. Pokud ale má být vrácena sleva na dani pro pracující důchodce, budou požadovat pro živnostníky slevu na děti a manželku.
Paušální výdaje jsou nejjednodušším způsobem uplatnění výdajů v daňovém přiznání. Podnikatelé, kteří se rozhodnou uplatnit výdajové paušály, jsou povinni vést pouze evidenci příjmů a pohledávek vzniklých v souvislosti s jejich činností, zatímco při normálním placení daní si podnikatelé musejí schovávat všechny doklady a složitě si vypočítávat daně. Při využití paušálů stačí odečíst určité procento výdajů z dosažených příjmů a ze zbylé části si vypočíst daň. Výdaje se vypočítávají procentem z příjmů, tedy z peněz, které v příslušném roce podnikatel skutečně obdržel. Výše procentního paušálu na výdaje přitom závisí na druhu příjmů.
Vláda schválila porodné i na druhé dítě
Porodné se zřejmě bude od příštího roku vyplácet i na druhé dítě, výše bude činit 10.000 korun. Navíc se rozšíří okruh rodin, které budou mít na porodné nárok. Návrh schválila vláda, novinářům to řekla ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Porodné na první dítě zůstane 13.000 korun.
Ministryně zároveň navrhla, aby se od příštího roku rozšířil počet rodin, které budou mít nárok na porodné na první dítě. Koeficient, od něhož se nárok odvíjí, se výší z 2,4násobku na 2,7násobek životního minima. To by mělo podle ministryně stát navíc asi 120 milionů korun. Právě proti navýšení koeficientu vystupovalo ministerstvo financí. Nakonec svolilo s tím, že peníze ministerstvo práce najde ve svém rozpočtu.
Marksová by do budoucna chtěla, aby se porodné obnovilo pro všechny narozené děti. "Myslím si, že by bylo poctivé dát to na každé narozené dítě, ale k tomu bude delší cesta," poznamenala.
Do konce roku 2010 se porodné v Česku vyplácelo na narozené dítě. Od roku 2011 se pravidla kvůli úsporným škrtům v rozpočtu zpřísnila. Porodné se začalo dávat jen na první narozené dítě rodině, jejíž příjem nepřesáhuje 2,4násobek životního minima.
Zavedení porodného i na druhé dítě a rozšíření okruhu rodin, které mohou dávku dostat, by podle ministerstva práce ročně mělo stát 330 milionů korun navíc. Celkově by do porodného mělo putovat 470 až 480 milionů korun. Loni se vyplatilo 11.300 těchto dávek za 147,7 milionu korun. Porodné je příspěvek na náklady po narození dítěte. Patří mezi dávky státní sociální podpory.
zdroj: ČTK