Ve třetím čtvrtletí bylo v Praze 10 odstraněno přes 145 tun odpadu

S problémy při udržování čistoty veřejné zeleně se potýká většina pražských městských částí. Praha 10 z tohoto důvodu zavedla rozsáhlé kontroly, které reagují i na podněty lidí například prostřednictvím MMS zpráv. „Naší snahou je situaci stále monitorovat kontrolami pracovníků úřadu a zástupců údržbových firem. Jen za třetí čtvrtletí tohoto roku bylo provedeno pět set kontrol. Na jejich základě bylo při údržbě zeleně a úklidu chodníků v oblasti Vršovic, Malešic a Záběhlic zlikvidováno přes 145 tun odpadu,“ popsal 1. místostarosta městské části Praha 10 Vladimír Novák.  

Problémem na chodnících a na dalších veřejných prostranstvích stále zůstávají psí exkrementy, které ztrpčují život lidem v Praze 10. Podobně jako nepořádek v okolí odpadkových košů, kontejnerů na tříděný odpad nebo vznikající černé skládky. „Zjištěno zejména na základě podnětů od občanů bylo 107 černých skládek, které byly následně odstraněny a odvezeno přitom bylo necelých 13 tun odpadu,“ upřesnil Novák.   

Likvidaci psích exkrementů pravidelně městská část zajišťuje čtyřkolkami. O tom, že se tento problém ukazuje jako závažný, svědčí i fakt, že při úklidu chodníků, parků a ostatních přístupných prostranství se každoročně likviduje přibližně 50 tun psího odpadu. „Jenom za třetí čtvrtletí to bylo téměř třináct tun. Je to nešvar některých psích majitelů, kteří po svých „miláčcích“ nejsou ochotni uklidit, a to i přesto, že v okolí většiny veřejné zeleně jsou rozmístěny pytlíky a koše na psí exkrementy,“ dodal první zástupce Novák s tím, že tento problém se pak stává „noční můrou“ zejména pro rodiče, jejichž děti se často pohybují v parcích a v zeleni, nebo pro seniory na chodnících.
 
Řadu podnětů pro kontroly dávají sami občané zejména prostřednictvím MMS zpráv. Ve třetím čtvrtletí jich zaslali 43. „Nejvíce v 18 případech upozorňovali na znečištění ploch či skládky, sedmkrát na závady komunikace, v šesti případech pak na údržbu zeleně a poškození městského mobiliáře,“ doplnil Novák s tím, že udržováním čistoty se radnice začala zabývat před třemi lety a v tomto trendu chce pokračovat i nadále.
 
Kromě městských pozemků jsou kontrolována i veřejně přístupná místa ve vlastnictví různých organizací či soukromých majitelů. „V případě, že se zjistí na tomto pozemku skládka či jiné znečištění, snažíme se majitele kontaktovat a dohodnout se na nápravě, následně je mu zaslána výzva k zabezpečení úklidu a pravidelné údržbě,“ uzavřel Novák.