"Kladli jsme velké nároky na to, aby firma měla vlastní restaurátory. Musela také doložit reference z oprav památkových objektů," dodal k opravám Lomecký. Podle něj si za přibližně 16 let budova na náklady vynaložené na opravy vydělá. "Dalších 50 až 100 let žádná další generální oprava potřeba nebude," dodal.
Thurn-Taxisův nebo také Vrtbovský palác vznikl na konci 17. století přestavbou dvou raně barokních domů. Rod Thurn-Taxisů ho získal v roce 1814 a nechal ho novoklasicky upravit. "Zásadní bylo neměnit charakter paláce, ale zároveň vytvořit moderní prostor pro vysokou školu," uvedl viceprezident školy Tomáš Vachuda.
V přízemí například vznikla z bývalé konírny kavárna, učebny většinou zachovávají půdorys původních prostor. Rekonstruován byl i interiér, využily se například textilní tapety, štuky nebo zlacení detailů. Zároveň budovu doplnila moderní přednášková technika, vznikly kanceláře a sociální zázemí.
Anglo-americká univerzita funguje od roku 1990, vyučuje angličtině. Většina studentů jsou Češi a Slováci, velkou část z přibližně 600 z více než 70 zemí tvoří Američani. Dosud sídlila na Maltézském náměstí, tamní prostory přestaly dostačovat kapacitně. "Postupně chceme počet studentů navýšit až na 1500," řekl předseda správní rady univerzity Petr Pajas.
Opravy paláce začaly loni v září, Praha 1 na ně dostala 30 milionů korun od magistrátu, zbytek financovala z vlastních zdrojů. Celkem bylo zrekonstruované přes 2500 metrů čtverečních ploch. Původně prostory Thurn-Taxisova paláce využíval Senát. Od povodní v roce 2002 byl objekt prázdný.
Cena oprav je ale podle kritiků, včetně některým magistrátních zastupitelů, vysoká. "Jsou to restaurační práce. Netuším, v jakém stavu bývalý senátoři objekt opustili a co v něm dělali," řekl náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09). Opozici z městské části vadí i téměř 24 milionů, zaplacených za víceprace.
zdroj: ČTK