Přístupové cesty mohou pěkně potrápit při prodeji nemovitosti

Developer postavil 24 rodinných domů, které dokončené prodal novým majitelům. Pak se dostal do insolvence a jeho zbývající majetek byl předmětem dražby včetně přístupových cest k jednotlivým domkům. Co s tím?

Jak prodat nemovitost s právně nepodchycenou přístupovou cestou jsem se zabývala v minulém článku. Ted’ se budu zabývat navazujícím problémem a to, že obec odmítla dokončenou přístupovou cestu včetně vodovodu a kanalizace převzít vzhledem k soudním sporům mezi developerem a stavební společností. TÍM byla ohrožena dodávka pitné vody do rodinných domů. A aby ještě toho nebylo málo, tak v dražbě omylem asfaltové přístupové cesty k jednotlivým domům vydražil dražebník, který kupoval pozemky hned vedle. Přístupové cesty tedy byly ve vlastnictví nového majitele, který si tam klidně mohl dát závoru a zamezit vlastníkům přístup k jejich domovům.

PROČ JE DŮLEŽITÉ MÍT PŘÍSTUPOVOU CESTU K DOMU VE VLASTNICTVÍ OBCE?
Podmínkou uzavření smlouvy mezi majiteli rodinných domků a vodohospodářskou společností o dodávce pitné vody bylo, aby PŘÍSTUPOVÁ CESTA včetně ZTV ( Zóna technické vybavenosti – vodovod, kanalizace, osvětlení, elektřina apod.) BYLA VE VLASTNICTVÍ OBCE.

V tomto případě ale majitelé domků nemohli uzavřít napřímo smlouvu o dodávce pitné vody, ale prostřednictvím developera a jeho smlouvy s vodohospodářskou společností. A vzhledem k finančním potížím developera a v případě neplnění smlouvy ze strany developera hrozilo přerušení dodávek pitné vody.

ŘEŠENÍ? Majitelé zcela logicky odmítli posílat zálohy za vodné stočné na účet developera vzhledem k jeho finančním problémům. Proto majitelé všech rodinných domů se dohodli na společném postupu a založili SDRUŽENÍ MAJITELŮ RODINNÝCH DOMKŮ v dané lokalitě, jejímž cílem bylo A) VYTVOŘENÍ JEDNOHO ÚČTU,  na které budou posílat své měsíční zálohy na vodné a stočné dle vodoměru, který má každý majitel rodinného domu připojen na své „odběrné místo“. Dohodli se pak s vodohospodářskou společností, že náklady na spotřebu vodného a stočného bude ze společného účtu za celou lokalitu posíláno na účet dodavatele. B) CO NEJEFEKTIVNĚJI PŮSOBIT NA OBEC, ZASTUPITELE OBCE, ABY PŘEVZALI PŘÍSTUPOVOU CESTU včetně ZTV.

A JAK SE NAKONEC PŘÍSTUPOVÁ CESTA DOSTALA DO VLASTNICTVÍ OBCE?
Sdružení vlastníků domů se domluvili s novým majitelem přístupových cest, že od něj cesty odkoupí na základě Smlouvy o poskytnutí příspěvku. Majitel přístupových cest zároveň podepsal darovací smlouvu s obcí, na základě které převede přístupové cesty a související ZTV obci. Dohoda o výkupu přístupových cest trvala rok. 

A jak dlouho toto trvalo, než konečně obec převzala celé ZTV vč. přístupových cest do svého vlastnictví a majitelé si tak mohli s dodavatelem vody uzavřít vlastní smlouvu?  V tomto případě 5 let. 

Mějte krásný den. A vězte, že pokud byste něco potřebovali, nebo zvažujete prodej nemovitosti, napište, nebo zavolejte.

První krůček je na Vás, s tím ostatním Vám pomůžu. Věra