Přes zimu obce hlídají chatařům majetek
Podezření na pohyb zlodějů po obci nebo osadě, varování před vichřicí nebo mapování následků kalamity. To všechno jsou informace, které vedení obcí zcela zdarma sdílí prostřednictvím nástrojů chytré komunikace s majiteli objektů ve svém katastru. Extrémně užitečné jsou především pro chataře a chalupáře, kteří mají bydliště vzdálené často desítky kilometrů a informují o tom, co se v místě, kde se nachází jejich nemovitost, děje. Jen za rok 2019 obce rozeslaly stovky. Odměnou jim za to je výrazně vyšší loajalita rekreantů, kteří se více zapojují do obecního života.
Systém Mobilní Rozhlas v současnosti využívá skoro desetina českých obcí, přičemž premianty v chytré komunikaci jsou paradoxně spíše ty menší. Chytrou komunikaci si ostatně nezřídkakdy pořizují právě díky možnosti oslovit také skupiny nerezidentů na svém území – tedy nejčastěji právě chataře a chalupáře. Díky zapojení do Mobilního Rozhlasu tak často poprvé získávají ucelenou databázi kontaktů na majitele chat a chalup, kterou mohou využít pro vzájemnou komunikaci.
Jen za rok 2019 se počet osob zaregistrovaných k odběru informací pro chataře a chalupáře zvedl asi na dvojnásobek. Užitečné informace od své obce přijímá již přes 16 000 rekreantů z 546 vesnic a měst – tedy hrubým odhadem asi 4 % v přepočtu na počet rekreačních objektů v ČR. Za celý uplynulý rok jim bylo rozesláno několik tisíc SMS zpráv a e-mailů. Většinu z nich tvořily zprávy o výpadcích elektrického proudu nebo přistavení kontejnerů na zahradní odpad, roste však počet těch, které mají bezpečnostní charakter. Desítky obcí například informovaly o pohybu zlodějů v chatových osadách, vykradených objektech, poškození vinou kalamity nebo varovaly před suchem či vysokým rizikem vzniku požárů.
Starosta má díky Mobilnímu Rozhlasu hned několik možností, jak případné majitele objektů informovat – rozesílkou varovných SMS v případě, kdy je podezření na pohyb podezřelých osob v oblasti nebo e-mailingem s fotodokumentací následků kalamity. Pracovat mohou také s desítkami podnětů a upozornění, které posílají pomocí národní participační platformy sami obyvatelé a turisté.
“Je úžasné, že obce komunikaci s chataři a chalupáři dobrovolně přijímání jako jednu ze svých povinností. Vysoký počet zapojených příjemců zpráv jasně ukazuje, jak moc je tato služba užitečná,” zmiňuje Ondřej Švrček, zakladatel Mobilního Rozhlasu. “Díky hlášení obcí se mohou majitelé na podnět obce vydat na kontrolu svého objektu a případné škody řešit v nejkratším možném termínu.”
Podle Švrčka je navíc dobrovolná aktivita obcí ve výsledku prospěšná i pro ně. Rekreanti, se kterými je obec v kontaktu, se totiž stále více hlásí také do dobrovolnických skupin. Na tyto kontakty pak obce rozesílají pravidelné prosby na bezplatnou výpomoc.
“Z praxe víme, že intenzivní komunikace s rekreanty se obcím v dobrém vrátí. Přes léto, kdy jezdí pravidelně na chaty a chalupy, jsou ochotni se nezištně věnovat zlepšování života v obci, účastní se i kulturních akcí pořádaných obcí. Opět se tedy potvrzuje schopnost obecní komunikace zvyšovat kvalitu života v obci a podporovat obecní život,” zakončuje Švrček.