„Jedná se naši o maximální transparentnost, kterou uplatňujeme u veřejných zakázek. Občané, kteří se účastní zasedání výběrových komisí mají všechna práva i povinnosti jako další členové komise, volení zástupci nebo úředníci, a mají se možnost sami přesvědčit o regulérnosti jednotlivých zakázek,“ vysvětlil starosta Prahy 10 Milan Richter (ODS).
Do registru se může přihlásit každý, kdo má trvalé bydliště v Praze 10, je trestně bezúhonný a svou přihlášku podá do 2. prosince 2011. „Pokud splní žadatel všechny podmínky určené v tomto výběrovém řízení, bude následně komisí schválen k zápisu do registru. Vybráno může být až dvě stě zájemců, pokud tento počet bude vyšší, proběhne mezi přihlášenými ještě losování,“ upřesnil starosta Richter s tím, že účast v hodnotících komisích je i honorována.
Městská část Praha 10 je v tomto směru jednou z nejaktivnějších v rámci celé Prahy – účast občanů ve výběrových komisích si dokonce na základě jejího vzoru dal do protikorupčního plánu i pražský magistrát. Kromě zapojení občanů zpřísnila nicméně Praha 10 i zadávání stavebních prácí formou rámcové smlouvy či zavedla tzv. „rodné listy“ všech velkých veřejných zakázek, které si je možné prohlédnout na radničních internetových stránkách. Zapojila se také do projektu interaktivní mapy Města – Obce – Bezkorupce realizovaného občanským sdružením Oživení.
To vše je součástí schválené Protikorupční strategie městské části Praha 10. „Tento materiál zahrnuje stávající, ale i nová protikorupční opatření. Je postaven na prevenci a transparentnosti,“ popsala zástupkyně starosty Radmila Kleslová (ČSSD). Dokument se zabývá i možnými protikorupčními riziky a zároveň způsoby jejich eliminace. Seznámeni s tímto dokumentem budou také všichni zaměstnanci úřadu. Materiál se stane zároveň součástí školení pro všechny nové zaměstnance. „Chceme tímto způsobem zvýšit odpovědnost úředníků za svá jednání a eliminovat jakýkoli potenciální prostor pro korupci,“ dodala Kleslová.