Poslanci vyzvali vládu k uvolnění dvou mld. Kč na elektřinu

Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny dnes vyzval vládu, aby poskytla pro druhé pololetí letošního roku další dvě miliardy korun, které by přispěly ke snížení poplatku za obnovitelné zdroje zahrnutého v ceně elektřiny. Po jednání výboru to na tiskové konferenci řekl jeho předseda Milan Urban (ČSSD). Zároveň vyzval kabinet, aby připravil novelu zákona, která by systémově řešila financování obnovitelných zdrojů od začátku roku 2014. 

Podpora obnovitelných zdrojů energie letos v Česku stojí 44,4 miliardy korun. Stát přispívá částkou 11,7 miliardy, zbytek platí spotřebitelé v cenách elektřiny. Zástupci ministerstev financí a průmyslu a obchodu už dříve uvedli, že budou jednat o zvýšení příspěvku. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) po dnešním jednání vlády řekl, že už dříve avizoval, že o možnosti zvýšení státního příspěvku bude možné jednat na konci května, kdy bude jasněji o celoročním plnění státního rozpočtu. "Já bych navrhoval, aby pokud prostředky najdeme, byly směřovány vůči firmám v zájmu konkurenceschopnosti, nikoliv plošně firmám i domácnostem," podotkl Kalousek. 

Podle Urbana je však nutné tato jednání uspíšit. Aby bylo možné cenu elektřiny snížit od poloviny roku, je podle něj nutné vydat cenové rozhodnutí nejpozději na konci května a v tu dobu už bude muset být státní příspěvek schválen. 
    
Urban zmínil návrhy, že by se snížení cen elektřiny týkalo pouze průmyslu, který kvůli drahým energiím ztrácí konkurenceschopnost. Poslanec ale uvedl, že on sám podporuje plošné snížení cen pro všechny spotřebitele. Stejný názor vyjádřila také předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. 
    
Poslanci dnes v hospodářském výboru projednávali také vnitřní audit ERÚ o nastavení výkupních cen elektřiny ze solárních elektráren. Vitásková po jednání výboru řekla, že ceny byly už pro rok 2006 nastaveny o 30 procent vyšší, než zákon vyžadoval. 
    
Vitásková kvůli výsledkům auditu podala podnět na státní zastupitelství, aby prověřilo, zda se bývalí zaměstnanci úřadu nedopustili při stanovení cen zneužití pravomoci úřední osoby. Podle předsedkyně ERÚ mohly nastavením cen vzniknout škody ve výši desítek miliard korun. 
    
Urban řekl, že hospodářský výbor dnes vzal informace z auditu na vědomí. Zároveň ale uvedl, že zhodnocení, zda byl při nastavení cen spáchán trestný čin, náleží výhradně orgánům činným v trestním řízení. 
    
Proti vyznění auditu se dnes ohradila solární sdružení Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) a Aliance pro energetickou soběstačnost (AliES). Audit podle nich vychází z tendenčně formulovaných otázek a z nedostatečných podkladů. 
    
"Audit potvrdil, že se ERÚ v minulosti dopustilo chyb při přípravě vyhlášek i v parametrech dosazovaných do modelu výpočtu podpory fotovoltaických elektráren. Ovšem některé špatně použité parametry de facto snížily výši podpory oproti logice zákona (o obnovitelných zdrojích)," uvedly CZEPHO a AliES v prohlášení zaslaném ČTK. "Špatně dosazené parametry, jako delší doba životnosti, snížila výši podpory, takže toto pochybení ERÚ bylo paradoxně pro spotřebitele výhodné," doplnily. 
 
zdroj: ČTK