Lidé kupují hlavně malé byty, z nabídky developerů zmizí jako první

Prodejní statistiky pražských developerů potvrzují dlouhodobý trend. Jako první z nabídky zmizí nejmenší byty, naopak ty větší zůstávají v cenících déle. Dokládá to srovnání průměrných velikostí prodaných bytů a bytů dostupných v nabídce, kterou provedla společnost EKOSPOL. Zatímco průměrná velikost nového bytu prodaného ve třetím čtvrtletí letošního roku činila 63,16 metru čtverečního, průměrně nabízený byt byl o devět metrů větší.  

„Největší (absolutní) rozdíl je u největších bytů s dispozicemi 5+kk, kde rozdíl mezi prodaným a dostupným bytem přesahuje deset metrů čtverečních. Naopak u bytů 2+kk se nabídka od poptávky liší jen o dva metry. Pokud bychom porovnávali jednotlivé městské části, tak největší rozdíl (19,23 metru čtverečního) je v Praze 2 a nejmenší v Praze 8, která z trendu zcela vybočuje. Průměrná plocha prodaných bytů je zde totiž o více než dva metry čtvereční větší než těch v nabídce,“ uvedl analytik EKOSPOLU Matyáš Hančl.
 
Vysvětlení tohoto trendu je jednoduché. „V cenících developerů zůstávají déle větší a tím pádem i dražší byty. Zájemci o nový byt totiž stále upřednostňují finanční hledisko a sledují celkovou cenu, kterou za byt nakonec zaplatí. Proto kupují v první řadě nejmenší byty, kdy nemusí platit za mnohdy zbytečné metry navíc. Rozhodujícím kritériem pro finální rozhodnutí tak je konečná cena za celý byt a ne cena za metr čtvereční. Tu navíc někteří developeři ve svých cenících uvádějí bez DPH a dalších příplatků, což může být vnímáno jako matení potenciálních klientů,“ podotkl generální ředitel a předseda představenstva dlouhodobého lídra developerské výstavby v ČR EKOSPOLU Evžen Korec.

Nejvíce se stále prodávají byty 2+kk, zájem je i o větší 3+kk

Z pohledu dispozic se na pražském trhu nic nezměnilo, kupující stále upřednostňují byty 2+kk. Ty tvořily více než třetinu celkových prodejů nových bytů ve třetím čtvrtletí. Následovaly větší byty 3+kk (26 procent) a menší 1+kk (23 procent). Nabídka developerů tyto prodeje příliš nekopíruje, protože v cenících dominují byty 3+kk (32,6 procenta), které na druhé místo odsunuly byty 2+kk (29,8 procenta). V cenících zůstává také spousta velkých bytů 4+kk (18,3 procenta). Nejmenší 1+kk tvoří jen 15,9 procenta všech dostupných bytů. Vůbec nejmenší zájem je o nejdražší velké byty, kterých se od července do konce září prodalo jen 16, což v procentuálním vyjádření znamená jedno procento. Developeři jich přitom stále nabízí více než sto (108).

„Dlouhodobé první místo v oblíbenosti bytů 2+kk je dáno jednak tím, že jde o nejvhodnější startovací byty, a pak také vysokým podílem kupců, kteří pořizují byt na investici. Právě byty do 50 metrů čtverečních se jim nejvíce vyplatí. Musí se však řídit takzvaným Korcovým pravidlem, které říká, že cena takového bytu musí odpovídat maximálně dvacetinásobku ročního nájemného v dané lokalitě. Jedině pak se investice vyplatí a přinese pětiprocentní roční výnos,“ radí Korec, který na realitním trhu úspěšně podniká až takřka čtvrt století.

Zájemci o nové bydlení v Praze mají výrazně horší pozici než před rokem. Za dvanáct měsíců se totiž nabídka developerů ztenčila o ohromných 2300 bytů. Na konci září zůstávalo v cenících developerů jen 4097 dostupných bytů, což je nejméně za celou dobu monitoringu pražského developerského trhu, jehož výsledky EKOSPOL zveřejňuje už takřka deset let, tedy nejdéle ze všech subjektů na trhu. Od července do září developeři do nabídky zařadili jen zhruba tisícovku nových bytů, zatímco klientům jich prodali 1447.