Koupě bytu v rané fázi přípravy stavby projektu umožní lepší přizpůsobení bytu vlastním snům
Koupě vlastního bydlení je investice, kterou velká část lidí realizuje jedinkrát za život. Navíc s vidinou, že ve svém novém bytě nebo domě zůstanou až do konce svého života. Proto se samozřejmě snaží, aby pořízená nemovitost co nejvíce odpovídala jejich představám o bydlení snů. Při stavbě vlastního domu si můžete navrhnout vše podle sebe, při koupi nového bytu ale musí člověk akceptovat mnoho věcí tak, jak jsou navrženy. Přesto je i zde možnost mnoho věcí změnit. Zejména v případě, kdy se rozhodnete koupit byt v brzké fázi přípravy stavby daného projektu.
Nové byty se dostávají do prodeje většinou v době, kdy má developer potvrzena nezbytná povolení k výstavbě. Pokud tedy koupíte byt brzy poté, co se objevil v ceníku, je pravděpodobné, že ještě nebylo „kopnuto do země“. To na jednu stranu znamená, že budete čekat, než bude bytový dům postaven (samotná stavba trvá nejčastěji 1,5 až 2 roky). Na druhou stranu vám to ale dává velkou možnost výrazně ovlivnit, jak bude byt přesně vypadat, včetně například dispozičních změn. Lépe si tak vytvoříme svůj „byt snů“.
Při včas zadaných klientských úpravách můžete nechat upravit například celkovou dispozici bytu včetně rozvodů, změnit můžete také zařizovací předměty a otopná tělesa včetně jejich umístění, možná je i změna povrchových úprav včetně interiérových a vstupních dveří nebo si můžete vybrat konkrétní garážové stání.
V rámci klientských změn také lze přidávat či rušit naplánované příčky, spojovat, zvětšovat či dělit jednotlivé místnosti a dokonce spojit dva byty v jeden. Ani změny týkající se nosných konstrukcí nejsou zcela vyloučeny, podléhají už ale posouzení statika a vyžadují tudíž více času.
Kromě změn příček si klienti nechávají upravit také uspořádání koupelny. Někteří zákazníci si přejí odstranit komoru, jiní naopak její vybudování. Není problém ani vyměnit klasické otevírací dveře za posuvné, čímž se ušetří prostor v místnostech. Vysocí lidé si zase mohou do bytu pořídit dveře s nadstandardní výškou 2,1 metru. Zájem bývá i o přidání příčky nebo takzvané polopříčky do kuchyně, čímž dojde k jejímu částečnému oddělení od obývacího pokoje.
Existují samozřejmě i určitá omezení, s nimiž je třeba při plánování úprav počítat. Kromě již zmíněných nosných stěn je třeba brát v úvahu polohu takzvaných instalačních jader a stoupaček, jejichž umístění je z technických důvodů neměnné. Možností, jak si upravit budoucí byt k obrazu svému, se přesto nabízí celá řada. Jen je potřeba začít řešit tyto změny včas.
Dalším omezením je totiž právě čas. Dispozice bytu je možné měnit nejpozději v takzvané druhé termínové sekci klientských změn, což obvykle znamená nejpozději 1,5 měsíce před tím, než začne výstavba patra, v němž se má konkrétní byt nacházet (přesný termín se ale může lišit projekt od projektu).
I když se zdá, že jde o velké zásahy do konečné podoby bytu, nemusí být změna dispozic nijak finančně náročná. Například u Ekospolu zaplatíte pouze paušální poplatek 1 000 korun a cenu materiálu, který bude použit navíc oproti původnímu plánu. Pokud se naopak rozhodnete například některou z příček odstranit, může vás celý byt nakonec po odečtení nákladů na nevyužitý materiál vyjít dokonce i o něco levněji. Počítejte ale s tím, že změna dispozice s sebou mohou nést i úpravy elektroinstalace, v některých případech i vodovodu, vytápění nebo vzduchotechniky. Celková cena tedy závisí i na rozsahu změn v těchto rozvodech.
Každopádně platí, že rozhodnutí o koupi konkrétního bytu ještě v rané fázi jeho přípravy vám dává poměrně velký prostor upravit si jeho návrh co nejblíže ke svému „bydlení snů“, a to často za cenu minimálních či dokonce nulových vícenákladů.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s.