JAK PŘIPRAVIT VŮZ NA OPRAVDOVOU ZIMU
V zimě se mnohem častěji projeví nedostatky, které jsme během roku na svém autě přehlíželi. Mrazivé počasí prověřuje totiž technický stav vozu mnohem přísněji než teploty nad nulou. Pavel Turek, odborník na Formuli 1 a zároveň současný ambasador prémiových paliv OMV MaxxMotion, radí, na co byste neměli rozhodně zapomenout, aby vás nezastihla zima na horském parkovišti nepřipravené.
Jezděte na zimních pneumatikách
Bod, který je každému jasný, ale který se často podceňuje. Význam zimních pneumatik zdůrazňuje zákonný požadavek jejich používání na vybraných komunikacích. Nejsou důležité pouze při jízdě na sněhu a ledu, ale zajišťují kratší brzdnou vzdálenost a udržení zvolené stopy při nízkých teplotách, a to už od 7 °C níže.
Nechte si zkontrolovat stav chladicí kapaliny
Tento úkon zabere jen několik desítek vteřin. Čidlo, které změří teplotu, při níž chladicí kapalina zmrzne a může napáchat škody, má každý servisní technik. Udělejte to dřív, než vyjedete do hor nebo vypuknou velké mrazy.
Zkontrolujte stav baterie
Až budete chtít večer, třeba po lyžování, nastartovat, mohla by vás zradit baterie. Při kontrole chladící kapaliny požádejte servisního technika také o rychlou kontrolu stavu baterie. Pokud budete baterii měřit doma sami voltmetrem, nezapomeňte vypnout zapalování a vyčistit kontakty. V optimálním případě byste měli naměřit hodnotu 12,4 až 12,7 V. Nižší naměřené napětí znamená potřebu výměny nebo minimálně dobití baterie.
Použijte nemrznoucí kapalinu do ostřikovačů
Dolijte nemrznoucí kapalinu, například OMV Caristal, a to dříve, než klesne teplota přes noc výrazněji pod nulu. Zamrznutí kapaliny v systému může způsobit popraskání rozvodových hadiček nebo čerpacího systému. Pokud máte v nádržce už pouze zbytek letní kapaliny, bude stačit dolití nemrznoucí směsi. Pakliže ale máte nádržku plnou, raději původní kapalinu odstříkejte. Po dolití několikrát ostříkněte přední i zadní okno, aby se nemrznoucí kapalina dostala do celého systému, tedy až k tryskám. Rozhodně se vyplatí mít v autě alespoň menší zásobu nemrznoucí kapaliny pro případ, že vám při jízdě za špatného počasí dojde.
Tankujte prémiové palivo
Pokud chcete zlepšit zimní starty a prodloužit životnost motoru, dopřejte svému vozu prémiové palivo, například OMV MaxxMotion. V zimě to platí především pro naftu, ve které se při nízkých teplotách mohou srážet parafíny. Speciální složky přidávané do prémiového paliva tomuto jevu zabraňují. Díky speciálním aditivům získáte nejen lepší chod motoru při nízkých teplotách, ale také prodloužíte jeho životnost a docílíte maximálního využití výkonového potenciálu.
Zkontrolujte olej
Málokdo mění olej v motoru s ohledem na sezónu. Přesto i olej má vliv na to, jak dobře ráno nastartujete a jak rychle začne motor správně mazat. Orientovat se můžete podle označení oleje, které typicky vypadá takto – SAE 15W-40 či SAE 5W-40. Čím je první udávané číslo nižší, tím tekutější bude při nízkých teplotách, a tím rychleji zajistí plnohodnotné promazání celého motoru.
Nezapomeňte doma sněhové řetězy
Možná je za celou zimu nevyužijete, ale pokud přes noc nasněží a vy budete parkovat v kopci, mohou se stát nepostradatelným doplňkem, a to i ve městě. Jakmile najedete na udržovanou vozovku, řetězy okamžitě sundejte, a to kvůli riziku poškození jich samotných, auta i povrchu silnice. A ještě jedno upozornění – maximální povolená rychlost při jízdě s řetězy je 50 km/h. Abyste předešli rozpakům a promrznutí, vyzkoušejte si jejich nasazení nanečisto za příhodnějších podmínek, než je sněhová vánice.
Pavel Turek je přední český opinion leader v oblasti motorsportu, sportovního marketingu a monetizace nových sportovních odvětví. Mezi lety 1997 až 2013 působil ve formuli 1, kde většinu času strávil u týmu McLaren. Od roku 2013 do září 2018 zastával pozici komerčního ředitele letecké série Red Bull Air Race. Nyní působí jako ředitel marketingu a komerčních operací nového jachtařského seriálu Sail GP a zároveň jako ambasador prémiových paliv OMV MaxxMotion. Jeho profesní život můžete sledovat na instagramovém profilu @pavelturekf1.