"Problém je, že jsou různé názory a přístupy. Podle některých je prevence málo, represe moc. Týká se to i kapacity zařízení a služeb. Porota by měla najít konsensus ve sporných záležitostech," uvedl Hradecký.
Podle pořadatelů není shoda třeba na tom, jak se lidé v tíživé situaci ocitli. Podle jedněch si za to mohou sami, podle jiných se to může stát každému. Postoj k osobám bez domova se mění v Česku ve vlnách a "záleží na politické konstelaci", shodují se experti.
Podle Hradeckého panuje představa, že bezdomovec je starší, zanedbaný, opilý muž, který zapáchá. Na ulici přitom přibývá žen a končívají tam i mladí, kteří opouštějí dětské domovy. Hradecký dodal, že k bezdomovectví vede většinou souběh okolností, jako jsou ztráta práce, rozvod či psychické potíže.
Experti se zaměří na pět otázek - co znamená bezdomovectví pro společnost, jaká by měla být míra solidarity a podoba prevence i sociálních služeb či role úřadů. Zapojí se i lidé bez domova. "Cílem poroty je nalezení společného pohledu, který by pak mohl být předložen sociálním pracovníkům, úřadům i veřejnosti. Roli porotce jsem nakonec vzal. Nejdřív jsem se hájil, že se problematikou bezdomovectví nezabývám. Pak jsem pochopil, že je nutné být nezaujatý předem pro nějaké stanovisko," řekl mluvčí poroty, evangelický farář Miloš Rejchrt.
Spolu s ním v porotním sboru usedla ombudsmanka Anna Šabatová, ředitel pražské psychiatrické léčebny Martin Hollý, šéf poradců premiéra Vladimír Špidla (ČSSD), proděkan národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Vojtěch Krebs a vedoucí institutu pro veřejnou politiku a sociální práci Masarykovy univerzity Tomáš Sirovátka.
Na každou z pěti otázek má dát odpověď několik odborníků, kteří mají přesvědčit porotu i publikum. Každý má na obhajobu svého postoje a uvedení argumentů čtvrt hodiny. Následují tři otázky. První stručnou zprávu porota připraví zhruba do dvou týdnů, výsledný model pak zveřejní v lednu. "Doufáme, že výsledky pomohou nasměrovat politiku řešení bezdomovectví," uvedla náměstkyně ministryně práce Jana Hanzlíková (ANO).
Podle sčítání lidu z roku 2011 žilo v ČR kolem 11.500 lidí bez přístřeší, kteří vyhledávali pomoc a stáli o ni. Podle vládních dokumentů je v zemi ale zhruba 30.000 bezdomovců a bezdomovectví pak hrozí až 100.000 lidí. Česko má plán kroků do roku 2020, jak chce bezdomovectví řešit a předcházet mu. Nyní se chystá zákon o sociálním bydlení.
zdroj: ČTK