Equal Pay Day 2019: největší pracovně zážitková akce v ČR a rozhovor s její zakladatelkou
Rozdíl v platech mezi muži a ženami je u nás druhý nejvyšší v EU, aktuálně 20,7%. Ovšem rozdílů v profesním životě je bohužel ještě více.
Lenka Šťastná pracovala v bankovnictví na vysokých pozicích a ráda by tyto rozdíly smazala. I proto vede neziskovou organizaci Business & Professional Women , která podporuje ekonomickou nezávislost žen, a organizuje akce jako třeba Equal Pay Day. Největší konference a networkingová akce pro ženy ve střední Evropě se koná ve dnech 29. - 30.3. 2019. Letos bude zaměřena na Firemní kulturu v čase změny hodnot.
Část rozhovoru s Lenkou si můžete přečíst na následujících řádcích.
Jedním z nejčastějších argumentů, proč jsou ve vysokých pozicích častěji chlapi je ten, že my se neumíme prosadit. A že bereme méně, protože si neumíme o peníze říct. Je to tak?
Ano, ale je potřeba zjistit, proč to tak je. Já si myslím, že se do těch pozic někdy ženy nehlásí vinou kultury té dané firmy. Když vidíte, jak s vámi firma komunikuje, tak si celá řada žen řekne, že jí za to vůbec nestojí se tam hlásit.
Takže pro ženu je priorita skloubení práce s rodinou a nikoliv peníze?
Neříkám, že je to tak správně. Jedna naše členka teď skončila jako generální ředitelka a zjistila, že jejímu nástupci nabídli o třetinu vyšší plat a zároveň mu snížili úkoly. V tu chvíli šel respekt k té firmě totálně ke dnu. Když se tohle žena dozví, mnohdy se cítí zneužita. Je špatně, že se nezveřejňují pozice s informací o platech, jako je to běžné v jiných zemích U nás to tak není, a tak ženám nezbývá nic jiného, než aby se v tom trénovaly a snažily se vyjednávat čím dál tím více.
Myslíte si, že ta naše ženská síla roste?
Cítím změnu zejména u žen pod třicet. Mladá generace už nechce zažívat tu nerovnost, hlavně nemá důvod, proč ji zažívat. A tak by to mělo být v celé společnosti. Vznikají tu ale další problémy. Vytanula nám otázka, jak se chovat, když žena bere dlouhodobě více než muž. Mužům to obvykle vadí, protože ještě pořád žijí ve stereotypu, že by jim to vadit mělo. Ženy zase neví, jak o tom s nimi mluvit. Přitom to tak ale v životě prostě chodí, že v jednu chvíli se daří jednomu z partnerů více, druhému méně. Je potřeba se na tu otázku dívat normálně, ne s rivalitou toho, že ten, kdo má více peněz, je mocnější.
Využívala jste v práci ženské zbraně?
Neustále.
A je to správně?
Já si myslím, že muži ty své také využívají. To je ale normální, roboty ze sebe neuděláme. Co by to bylo za zábavu, kdybychom komunikovali jako nějaké stroje? A práce má být zábava! Jestli mi ale něco vadí, tak je to takové to přílišné odhalování, hluboké výstřihy. To už nelze považovat za rafinované ženské zbraně. Na druhou stranu není občas na škodu ukázat, že je žena slabší, to funguje. Muž totiž rád pomůže a ochrání. To pak následně buduje vztah, byť jde o pracovní.
Jak se tedy oblékat, aby to bylo rafinované?
Problém je v tom, že ženy občas ze strachu se podvědomě stylizují do mužů, aby více zapadly. Sama jsem to dělala. Když jsem začínala, kupovala jsem si na své kostýmky pánské látky. Nosila jsem sice sukni a sako, ale pánské. Trvalo mi dlouho, než jsem si vybudovala sebevědomí a začala si oblékat třeba růžové sako, nebo barevnou halenku. Sebevědomí je totiž u žen náročná disciplína. A často to souvisí i s tím, jak nám média ženy často prezentují.
To myslíte jak?
No, třeba když čtu rozhovor s nějakou generální ředitelkou a ona říká, jak tráví skoro celé odpoledne s dětmi, chodí s nimi na kroužky, ale zároveň stíhá i odpočívat, občas si zajde do wellness a na golf, má stálou kadeřnici… Kdybyste to pak spočítala v reálném čase, tak vám to nevychází – ta žena by nestíhala chodit do práce.
Podle vás je tedy realita jaká?
Někdy je dobré si říct, že úplně ve všem být perfektní nemůžeme. Připusťme si, že je fajn si některé služby koupit. Abyste byla někde ředitelkou, a přitom myla okna v celém bytě? To je hloupost. Lepší je vzít děti ven a něco s nimi zažít. Ale to se pak musíte smířit s tím, že vás odsoudí sousedka, že nejste dobrá hospodyňka, až vám bude říkat „Zase jsi nestihla umýt okna, viď?“. Prostě být dokonalé ve všech směrech není vždy možné.
Jak skloubit kariéru s rodinou? Neviditelná práce - práce v domácnosti či výchova dětí není nijak oceňována, má však dopad na chudobu ve stáří. Proč podniká samostatně stále více žen? Víte o ženě, která hledá radu v oblasti svého profesního směřování, chce se nechat inspirovat na jedinečné události nejúspěšnějšími ženami businessu, které jsou ochotny sdílet své zkušenosti a podporovat ostatní ženy v rámci mentoringového dne? Chcete mít jistotu, že se dostanete ke své vybrané mentorce?
Zajistěte si přístup k exkluzivní registraci tím, že si koupíte vstupenku už teď. https://www.equalpayday.cz/
22.února otevřeme neveřejnou registraci jen pro vás.
Pokud chcete přijít na konferenci i mentoring, pak vám včasný nákup ušetří tisícovku.